◇Ghid de alegere

Ce cazan pe peleți alegi

Nu există un singur cazan „cel mai bun" — depinde de suprafață și de izolație. Pentru o casă cu izolație medie, socotește 0,10–0,12 kW pe metru pătrat, apoi alege modelul cu puterea imediat superioară. Supradimensionarea nu e „mai bine": cazanul pornește și se oprește des, consumă mai mult și se uzează mai repede.

Exemplu: 150 m² cu izolație medie → 13–18 kW → un model de 20 sau 25 kW.

01Comparativ

Cazanele pe peleți TermoLife, pe puteri

Toate cele 16 modele din catalog, ordonate după putere. Suprafața este orientativă, calculată pentru izolație medie și înălțime de 2,6 m — pentru cazul tău concret folosește calculatorul de kW.

Model Serie Putere Suprafață orientativă Volum apă Buncăr Consum
Cazan Nordic 20 Nordic 20 kW 170–200 m² 36 L 40 KG 4.5 - 1.5 kg/h
Cazan Peleți Alpin 25 Alpin 25 kW 210–250 m² 55 L 45 KG 4.1 - 3.3 kg/h
Cazan Peleți Sofia 25 Sofia 25 kW 210–250 m² 35 L 30 KG 5 - 1.5 kg/h
Cazan Combustibil Solid + Pelet Alpin Combi 25 Alpin 25 kW 210–250 m² 94 L 90 kg 1.3 - 4.4 kg/h
Cazan Nordic 25 Nordic 25 kW 210–250 m² 50 L 45 KG 5.8 - 2.2 kg/h
Cazan Peleți Sofia 27 Sofia 27 kW 230–270 m² 40 L 40 KG 6.3 - 2.4 KG/h
Cazan Nordic 30 Nordic 30 kW 250–300 m² 50 L 45 KG 6.4 - 1.6 kg/h
Cazan Peleți Sofia 33 Sofia 33 kW 280–330 m² 79 L 40 KG 6.3 - 2.4 kg/h
Cazan Peleți Alpin 35 Alpin 35 kW 290–350 m² 75 L 75 KG 7.3 - 2.9 kg/h
Cazan Combustibil Solid si Peleti Alpin Combi 35 Alpin 35 kW 290–350 m² 115 L 90 kg 2.2 - 6.2 kg/h
Cazan Combustibil Solid + Peleti Alpin Combi 45 Alpin 35 kW 290–350 m² 135 L 90 GK 4.5 - 8.1 kg/h
Cazan Nordic 36 Nordic 36 kW 300–360 m² 54 L 75 KG 7.8 - 1.8 kg/h
Cazan Peleți Alpin 40 Alpin 40 kW 330–400 m² 95 L 100 KG 8.1 - 4.5 kg/h
Cazan Peleti Sofia 42 Sofia 42 kW 350–420 m² 97 L 60 KG 8.5 - 2.6 kg/h
Cazan Peleți Alpin 50 Alpin 50 kW 420–500 m² 120 L 130 KG 10.2 - 5.2 kg/h
Cazan Peleți Alpin 75 Alpin 75 kW 630–750 m² 185 L 180 KG 15.2 - 7.9

Seriile: Alpin — Premium Line · Sofia — Economy Line · Nordic. Toate modelele sunt certificate Clasă 5 (EN 303-5).

02Ce tip ți se potrivește

Cazan, termosobă, sobă sau pompă de căldură?

Cazan pe peleți

20–75 kW
Ce face
Încălzește toată casa prin calorifere sau pardoseală
Potrivit
Casă întreagă, inclusiv apă caldă menajeră

Se montează în centrală termică sau spațiu tehnic separat.

Vezi gama (16) →

Termosobă pe peleți

10–25 kW
Ce face
Încălzește camera în care stă ȘI alimentează caloriferele
Potrivit
Case fără spațiu tehnic separat

Se racordează la rețeaua existentă de calorifere.

Vezi gama (7) →

Sobă pe peleți

cca. 7–10 kW
Ce face
Încălzește doar camera în care este montată
Potrivit
O încăpere, casă de vacanță, spațiu deschis

Nu se racordează la instalația de calorifere.

Vezi gama (4) →

Pompă de căldură R290

7–15 kW
Ce face
Încălzire și răcire, fără combustibil solid
Potrivit
Case bine izolate, cu pardoseală sau calorifere

Agent frigorific R290 (propan), GWP 3. Tur până la 75°C.

Vezi gama (6) →
03Întrebări frecvente

Ce ne întreabă cel mai des clienții

Care este cea mai bună centrală pe peleți?

+

Nu există un singur model „cel mai bun" — alegerea corectă depinde de suprafața locuinței și de nivelul de izolație. Un cazan supradimensionat pornește și se oprește des, ceea ce crește consumul și uzura; unul subdimensionat nu face față în zilele geroase. Regula practică: pentru o casă cu izolație medie socotește 0,10–0,12 kW pentru fiecare metru pătrat, apoi alege modelul cu puterea imediat superioară.

Câți kW îmi trebuie pentru o casă de 150 mp?

+

Pentru 150 mp cu izolație medie, necesarul este de aproximativ 13–18 kW. O casă nouă, bine izolată, poate necesita doar 8–12 kW, în timp ce o clădire veche neizolată poate ajunge la 20–22 kW. Pentru o estimare pe cazul tău, folosește calculatorul de kW.

Ce diferență este între cazan, termosobă și sobă pe peleți?

+

Cazanul încălzește întreaga casă prin instalația de calorifere sau pardoseală și se montează într-un spațiu tehnic. Termosoba stă în camera de zi, o încălzește direct și în același timp alimentează caloriferele — utilă când nu ai centrală termică separată. Soba pe peleți încălzește doar camera în care se află și nu se racordează la instalație.

Ce înseamnă Clasă 5 la un cazan pe peleți?

+

Clasa 5 este cea mai înaltă categorie de eficiență și emisii din standardul european EN 303-5, care clasifică cazanele pe combustibil solid. Toate cazanele pe peleți din gama TermoLife sunt certificate Clasă 5.

Ce autonomie are un cazan pe peleți?

+

Autonomia depinde de capacitatea buncărului și de consumul orar la sarcina la care funcționează. Fiecare model din catalog are specificate atât capacitatea buncărului, cât și consumul de peleți în kg/h, astfel încât autonomia se poate calcula direct pentru situația ta.

Ce agent frigorific folosesc pompele de căldură TermoLife?

+

Pompele de căldură aer-apă TermoLife folosesc R290 (propan), un agent frigorific cu GWP 3. Ating temperaturi pe tur de până la 75°C, fiind compatibile atât cu încălzirea prin pardoseală, cât și cu caloriferele clasice.